Complete List of the Selected 1000 Tony Elumelu Entrepreneurs 2017

Congratulations, you are now a 2017 Tony
Elumelu Entrepreneur!
Hilda Nambili Liswani, Media and Entertainment
Sylver Dieulveux Kibelolaud, Energy/Power
Generation
Trophimus Haiduwa, Consulting
Alhousseini Tambo Djibo, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Balkissa Zouladeny Mahamane, Education and
Training
Boubacar Mounkaila Kindo Kindo, Agriculture
(Agri-business, Farming)
Daouda Hamadou, ICT
Ma Rockya Lailaba Mme Bachir, Agriculture
(Agri-business, Farming)
Zoubeida Hassan Dan Azoumi, Education and
Training
Aaron Otene Ejeme, ICT
Abass Adeola Toriola, Professional
Services
Abbati Abubakar Barde, Energy/Power
Generation
Abdulkadir Onotu Bello, ICT
Abdulmumini Musa Salisu, Education
and Training
Abigail Adese, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Abiodun Akanji Adereni, Healthcare
Abiodun Olalekan Ogunbiyi, Aviation
Abiola Solafunmi Adewumi, Professional
Services
Abiola Abidemi Agboola, Fashion
Abisola Esther Olanrewaju, Agriculture
(Agri-business, Farming)
Abosede Aderiye, Fashion
Abraham Segun Akinyemi, Education
and Training
Abraham Ndace Audu, Energy/Power
Generation
Abraham Kaboshio Bakut, Agriculture
(Agri-business, Farming)
Abubakar Haruna Salisu, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Abubakar, Usman, Construction
Adah Otakwu, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Adebayo Yusuf Balogun, ICT
Adebiyi Solomon Adereni, Healthcare
Adebola Yetunde Olanipekun, Education
and Training
Adebowale Ayorinde Olawuyi, Media
and Entertainment
Adedapo Ridwan Opasina, ICT
Adedayo Oluwatobi Ogunbanwo, FMCG
Adegbolahan Adetoyosi Adeyeye,
Fashion
Adekunle Abiodun Oloyede,
Manufacturing
Adenike Olabisi Adeniji, Manufacturing
Adenike Cathrine Olaniyi, FMCG
Adeoluwa Oluwaseyi Adeleye, Agriculture
(Agri-business, Farming)
Adepeju Afolake Adeniran, Fashion
Aderonke Modupe Oyedele, Construction
Adewale Samson Adedeji, Agriculture
(Agri-business, Farming)
Adewale Adewunmi, Agriculture (Agri- business,
Farming)
Adewale Ayodeji Badejoko,
Manufacturing
Adewale Kamilu Olisa, Education and
Training
Adeyemi Joseph Adedapo, ICT
Adeyemi Elijah Olaoye, ICT
Adeyiga Babatunde Sigbeku,
Manufacturing
Adeyinka Olubunmi Falade, Fashion
Agness Gaadi, ICT
Ahangba Francis Kwaghaondo,
Agriculture (Agri-business, Farming)
Aishat Abubakar Ibrahim, Tourism/
Hospitality
Aishatu Ashiru Muhammadu, Professional
Services
Akaninyene Jacob Etim, Education and
Training
Amadi Samuel, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Amaechi Anyika, Manufacturing
Amaka Sandra Ezenekwe, Education
and Training
Amba James Asuk, Agriculture (Agri- business,
Farming)
Amdi Salam, Manufacturing
Anastesia Anwuli Ezeolisa, Manufacturing
Andrew Rkhator, Tourism/Hospitality
Angela Mbride Ohanwe, FMCG
Aniefiok Stephen Essiet, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Anietie Hanson, Fashion
Anna Onaye-Ututu, Energy/Power
Generation
Anokwu Amaka, ICT
Anthea Tamarebi Peretu, Manufacturing
Anthony Ibe, ICT
Anthony Igiligi, Consulting
Anthony Igoche Ogwuche, Agriculture
(Agri-business, Farming)
Anuoluwa Morenikeji Kolawole, Tourism/
Hospitality
Anyanso Sunny Agwara, Media and
Entertainment
Asabe Yahaya, Construction
Assumpta Chinyere Anosike, Agriculture
(Agri-business, Farming)
Augustine Nkwebi, Healthcare
Ayobami Adebowale Onibokun, ICT
Ayodeji Babatunde Amole, Agriculture
(Agri-business, Farming)
Ayokanmi Pius Elegbede, Education and
Training
Ayooluwa Tomilola Odutayo, ICT
Ayoronke Hannah Tosin-Yeye (Nee
Falade Adedayo), ICT
Ayowole Bukola Adeoti, Manufacturing
Babatunde Samuel Akeju, Agriculture
(Agri-business, Farming)
Bamidele Abayomi Jinadu, Agriculture
(Agri-business, Farming)
Bello Abdullahi, ICT
Benjamin Musa, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Benjamin Nnamani, ICT
Benjamin Okoh, Construction
Benjamin Olusope Omotosho, Agriculture
(Agri-business, Farming)
Bernard Femi Bojuwoye, ICT
Betty Oluyemisi Adepoju, Fashion
Bisilola Motunrayo Asenuga, Consulting
Bisola Dorcas Babatunde-Idowu,
Education and Training
Blessing Enabulele, Fashion
Bode Muyiwa Akinmodun, Education
and Training
Bolanle Grace Ologuntoye, Fashion
Bolarinwa Peter Adesina, Manufacturing
Boluwatife Victor Omotayo, ICT
Caleb Fagade, Consulting
Casmir Uchechukwu Okeke,
Manufacturing
Charles Mbah, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Charles Opute Odili, ICT
Charles Ifeanyi Orazulike, Commercial/
Retail
Charles Nnamdi Udekwe, Energy/Power
Generation
Chiaka Esther Orjiako, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Chiazo Uche Egbe, Manufacturing
Chibuike Emmanuel, Agriculture (Agri- business,
Farming)
Chibuikem Nnamdi Agbaegbu, Energy/
Power Generation
Chibuzo Odina, Fashion
Chibuzor Kingsely Obi, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Chidera Franklin, Media and
Entertainment
Chidi Cecil Castill, FMCG
Chidi Tochukwu Ohammah, Healthcare
Chigozie Bashua, Agriculture (Agri- business,
Farming)
Chigozie Orafu, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Chika Ernest Onyenwere, Agriculture
(Agri-business, Farming)
Chikodi Stella Alamieyeseigha, Fashion
Chima Cletus Muoneke, Energy/Power
Generation
Chimaobi James Agwu, ICT
Chinedu Anyanwu, Healthcare
Chinonso Nzubechukwu Ene, Education
and Training
Chinonso Augustine Obiagwu, FMCG
Chinonso Stephen Obidinma, Fashion
Chinwendu Peace Ezenwafor, Education
and Training
Chinyere Linda Opara, Fashion
Christian Izuchukwu Chime, Education
and Training
Christian Chukwunonye Udengwu,
Agriculture (Agri-business, Farming)
Christiana Nkereuwem Inwang, Education
and Training
Christopher Ikechukwu Eze, Agriculture
(Agri-business, Farming)
Chukwuemeka Hyginus Uwakwe, FMCG
Chukwuma Chinedu Anurunkem, Media
and Entertainment
Chukwuma Onyemaechi Nwanze,
Professional Services
Clement Onovo, Energy/Power Generation
Clement Timiepiri Saudu, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Clifford Joe Ettah, ICT
Confidence Smith Leo, ICT
Damian Akhere Ohienmhen, Energy/Power
Generation
Damilare Gideon Ogunleye, Commercial/
Retail
Damilola Michael Ige, Education and
Training
Damilola Shukra Jimoh-Adewale,
Agriculture (Agri-business, Farming)
Damilola Doyinsola Pedro, Fashion
Damion Udoh, Manufacturing
Daniel Osemen Agbator, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Daniel Tosin Bamigbayan, ICT
Danjuma Oseni, Fashion
David Ayodeji Ajayi, Agriculture (Agri- business,
Farming)
David Azikutenyi Galadima, Agriculture
(Agri-business, Farming)
David Ayodeji Jaiyeola, Fashion
David Osajie, Commercial/Retail
Destiny Musa Amba, Agriculture (Agri- business,
Farming)
Diamond Uche Ohuoba, ICT
Donald Chigemezu Amaechi, Agriculture
(Agri-business, Farming)
Doris Ngozi Onwuzuruike, Manufacturing
Ebere Evelyn Chikwendu, Manufacturing
Ebube Sett Ofili, Manufacturing
Edna Iyore Edaki, Fashion
Edojah Oghogho Ibagere, Consulting
Ehiaguina Vincent, Construction
Eke Abiayi Eke, ICT
Elijah Oreoluwa Opadeyi, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Elizabeth Ronke Olateru, Education and
Training
Eloho Ughojor, Fashion
Emediong Francis Boniface, Fashion
Emeka Augustine Ezenwelu, FMCG
Emeka James Nwaokolo, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Emeka Enyinnaya Okala, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Emem Ekpenyong Ayara, FMCG
Emmanuel I. Chibueze, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Emmanuel Ternenge Goja, Manufacturing
Emmanuel Idoko, Commercial/Retail
Emmanuel Izuchukwu Iruke, Construction
Emmanuel Item, Waste Management
Emmanuel Kwaji, Manufacturing
Emmanuel Ebuka Nnadi, Healthcare
Emmanuel Ogwuche, Media and
Entertainment
Emmanuel Remijius Okeke, Manufacturing
Emmanuel Igho Otegah, Manufacturing
Emmanuel Kwaghlaade Ugba,
Manufacturing
Enaifoghe Nathan Ohiomokhare,
Healthcare
Eneojo Steve Ekpa, Agriculture (Agri- business,
Farming)
Eniola Oluwabusayo Oluwadare, Fashion
Eno Etim Okpo, Fashion
Ernest Iheanaetu, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Eseosa Oluwadamilare Uwadiae, Waste
Management
Esther Joseph Idiong, Commercial/Retail
Esther Ochuole Iyanya, Manufacturing
Esther Tazamu Kadarko Dizaho, Consulting
Esther Kalu Ukpai, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Esther Tokwase Kwila, Manufacturing
Esther Oreoluwa Ojo, Waste Management
Evangelist Ayomikun Osinaike, Tourism/
Hospitality
Everistus Emeka Onyishi, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Eyitayo Olowoloba, Fashion
Ezekiel Oluwatobi Adesawe, Education
and Training
Faith Oluwagbemi Adeniran, Agriculture
(Agri-business, Farming)
Faith Berinyu Adepoju, Fashion
Faith Eweluegim Emegha, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Faith Inah, Manufacturing
Fatima Evelyn Ekhator, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Femi Adejugbe, Manufacturing
Festus O. Nweke, ICT
Florida Ugonna Uzoaru, Healthcare
Foluso Funmilayo Aduloju, Commercial/
Retail
Francis Chinwendu Alisi, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Francis Okechukwu Okedu, Agriculture
(Agri-business, Farming)
Francis Nnanna Ossai, Commercial/Retail
Frank Idemudia, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Franklin Kelechi Isinguzo, Fashion
Franklyn Oshio Imhomoh, Construction
Fred Akhigbe, Construction
Friday Faruna, Construction
Gabriel Afam Aniobi, Energy/Power
Generation
Gabriel Ifechukwude Osu, Tourism/
Hospitality
Gift Eromo Edeki, Professional Services
Godswill Okwuchidire Amadi, Agriculture
(Agri-business, Farming)
Godwin Onyebuchi Amadi, Waste
Management
Godwin Emanakpa Asuquo, Waste
Management
Godwin Edet Thomas, Commercial/Retail
Goodness Ogechi Chukwu, Financial
Services
Grace Chinomso Okoli, FMCG
Grace Iye Omale, Professional Services
Hadiza Mohammed, FMCG
Hassan Musa Yati, Agriculture (Agri- business,
Farming)
Helen Chikaodili Nwatu, Manufacturing
Henry Ifeanyi Mascot, Healthcare
Hisa Ajibola Babalola, ICT
Hope EberechiIkeh, Agriculture (Agri- business,
Farming)
Ibrahim Yahuza Idris, Construction
Idayat Lara Briggs, Commercial/Retail
Ifeanyi Paul Attuh, Manufacturing
Ifeanyi Christopher Chukwurah, Agriculture
(Agri-business, Farming)
Ifedolapo Tolulope Kayode-Adekoya,
Manufacturing
Ige Adediran, Construction
Ijeoma Precious Ihejirika, Tourism/Hospitality
Ijeoma Innocentia Nwosu, Commercial/
Retail
Ikechukwu Augustine Okoro, ICT
Ikechukwu Emmanuel Umezurumba,
Agriculture (Agri-business, Farming)
Ilevbare Igbuan, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Immaculata Chidinma Chukwu, Healthcare
Inimfon Essien Umoh, Fashion
Iorver Ikeseh, Construction
Isaac Adekunle Ojo, Energy/Power
Generation
Itoro Osondu Ugorji, Education and Training
Iyabo Francis, ICT
Izuchukwu Obi, Education and Training
James Odah Odeh, Agriculture (Agri- business,
Farming)
Jamilu Audi Waziri, Healthcare
Janet Adunni Sanni, Construction
Jeffrey Nnamdi Chizoba, Commercial/Retail
Jennifer Ikhuemhose Abunene, Healthcare
Jennifer Iyangan Oshodini, FMCG
Jeremiah Daniel, Media and Entertainment
Jeremiah Gbenga Esho, FMCG
Joan Uzoamaka Okafor, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Joel M. Benard, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Joel Chukwudi Nmalagu, FMCG
Joel Ogunsola, ICT
Joel Izuchukwu Onyenankeya, Fashion
John Olufemi Adeniji, Agriculture (Agri- business,
Farming)
John Etsenamhe Alex, Agriculture (Agri- NIGERIA
NAMIBIA
NIGER
www.tonyelumelufoundation.org
Alice Moraa Kahero, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Arafat Mukasa, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Carolyne Karimi Ntogaiti, Fashion
Catherine Abuga Kemunto, Education and
Training
Cephas Gathii Kinuthia, Media and Entertainment
Chris Mukasa, Education and Training
Danson Wandugo Kamau, Agriculture (Agri-
business,
Farming)
David Kimani, Tourism/Hospitality
Deborah Nyatichi Momanyi, Energy/Power
Generation
Dennis Mulongo Mutoro, Haulage/ Logistics
Eddah Wanjiru Murigi, Construction
Edward Kerongo Moindi, Financial Services
Elizabeth Gikebe, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Eric Mbugua Kamau, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Eric Mukanda Sitati, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Evelynn Ekisa Akisa, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Francis Kamau Mwamba, Agriculture (Agri-
business,
Farming)
Geoffrey Githaiga Wachira, Commercial/Retail
George Kinyanjui Mimano, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Gilbert Otieno Nyandeje, ICT
Grace Otieno Achieng,Agriculture (Agri-business,
Farming)
Harto Macharia Muhato, Media and
Entertainment
Helen Wanjiru Njoroge, ICT
Jadline Gathoni Njoki, Professional Services
James Nyagwange Ndung’U, Media and
Entertainment
Jeremy Kimondo Mugi, Agriculture (Agri-
business,
Farming)
Joseph Otieno Okoth, ICT
Joshua Odongo Odhiambo, Tourism/Hospitality
Kevin Elijah Oluk Abwao, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Kevin Mathews Gawo, Healthcare
Kevin Musila Nateminya, Energy/Power
Generation
Kevin Okwako Ochima, Education and Training
Lewis Kamau Maina, Media and Entertainment
Lilian Karimi Igweta Tonnang ,
Commercial/Retail
Lorna Munama Gikabu, ICT
Lynda Nanu Ng’Eno, Fashion
Mark Onyinkwa Momanyi, Professional Services
Maureen Awino Amakabane, Waste Management
Men Luke Owino Oiro, Professional Services
Mercy Wangui Kariuki, Healthcare
Mlati Philip Ochieng, Waste Management
Naomi Ndungu, Construction
Patrick Gitaari Kaberia, Agriculture (Agri-
business,
Farming)
Pauline Moraa Masita, Construction
Peter Kidzao Tsuma, Media and Entertainment
Phlyis Abuga Nyakerario, Waste Management
Phyllis WanjiruWeru, Professional Services
Reuben King’Ori Waithaka, Tourism/Hospitality
Robert Mboya Oyath, Financial Services
Samuel Murimi Kareithi, Consulting
Shadrack Nicholas Beru, ICT
Shem Abuga Mokua, Education and Training
Slyvia Araka, FMCG
Sonia John Sudan, Media and Entertainment
Steve Muriithi Mwenda, ICT
LESOTHO
LIBERIA
LIBYAN ARAB JAMAHIRIYA
MADAGASCAR
MALAWI
MALI
MAURITANIA
MAURITIUS
MOROCCO
MOZAMBIQUE
GUINEA
GAMBIA
KENYA
Keneuoe Semphi, Education and Training
Reekelitsoe Molapo, Consulting
Thato Rammoko Rammoko, ICT
Menekenu Waritay, Education and Training
Michael W. Wotama Pewu, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Tarik Sherif, Manufacturing
Turkia Ali El-Sherif, Fashion
Arlette Rahajarijaona, Manufacturing
Malalaniaina Olivia Rakotondrasoa, Agriculture
(Agri-business, Farming)
Alexious Laxton Ng’Ambi, Healthcare
Chifundo Michael Manong’A, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Danny Simfukwe, ICT
Dennis Hope Mzumara, ICT
Kambauwa Kambauwa, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Thomas Chibondwe Fusi, Manufacturing
Bani Toure, Professional Services
Emmanuel Bama, ICT
Demba Ndim, Consulting
Oumar Boubacar Gueye, Commercial/Retail
Geshvina Chady, Fashion
Yannick Jean Emmanuel Labonne, Tourism/
Hospitality
Stephane Pierre Bieber, Fashion
Zineb Marnissi, FMCG
Suzana Moreira, FMCG
Tauanda Benjamim Chare, ICT
Alodo Cadnel B. Adonis Dogue, Professional
Services
Arsene Toyin Lawani, Healthcare
Assiba Carine Coralie Bokovo, Agriculture
(Agri-business, Farming)
Augustino Bessan Eliezer Agbemavo, ICT
Christelle Madina Tchaou, Agriculture
(Agribusiness, Farming)
Coomlan Arnaud Apovo, ICT
Dona Gaius Zougnon, Manufacturing
Euphrasie Modukpe Dassoundo Assogba,
Agriculture (Agri-business, Farming)
Faytal Shegun Aguemon, Agriculture
(Agribusiness, Farming)
Gabin Junior Kolenga Malowo Toyen,
Commercial/Retail
Julienne Akako, Education and Training
Karim Kekere, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Komi Thomas Agboguin, Commercial/Retail
Kouakou Steve Hoda, Agriculture (Agribusiness,
Farming)
Natacha Armelle Agbahoungba,
Manufacturing
Okurin Steve Chabi, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Oscar Marcos Adoun, ICT
Raoudath Akanke O. Bouraima, Agriculture
(Agri-business, Farming)
Roland Bayedje Alavo, ICT
Tewogbade Aristide Didier Chabi, ICT
Darlinton Kebopecwe Sabone, Agriculture
(Agri-business, Farming)
Fred Tafadzwa Maunze, Transportation
Phemelo Khetho, ICT
Shimah Petrus Keakopa, ICT
Thato Oarabile Maribe, ICT
Dominique Bonkoungou, Energy/Power
Generation
Idrissa Sompagnimdi Nacambo, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Wendpanga Aime Kabore, Waste Management
Bienvenu Irakoze, Commercial/Retail
Innocent Icitegetse, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Alexandrina Andrade Xanduca, Healthcare
Odair Varela Rodrigues, Media and Entertainment
Vera Santos Tolentino, Tourism/Hospitality
Andreas Koumato, Commercial/Retail
Constant Mbailassem, Consulting
Kam-Rigne Laossi, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Parfait Djimnade, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Ramadingue Guirbaye, Construction
Stanislas Nangorna Saralta, FMCG
Josianne Razafindramanga, Media and
Entertainment
Moufida Mohamed, Commercial/Retail
Christian Mikemy, Education and Training
Clark Aurolien Nganga, Agriculture (Agribusiness,
Farming)
Nelson Akonkwa Cishugi, ICT
Pacifique Essereke, Energy/Power Generation
Boubacar Aliou Diallo, Agriculture (Agri-business,
Farming)
SaiKou Yaya Balde, Healthcare
Gomez A. Gabriel, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Yorro Cham, Healthcare
Lylia Houssou Kissoum, Commercial/Retail
Meriem Hafid, Waste Management
Nesrine Aissani, Financial Services
Carlos Girressi Gontalves Baptista, Media and
Entertainment
Silveira Sofis Helga, Consulting
BENIN REPUBLIC
BOTSWANA
BURKINA FASO
BURUNDI
CABO VERDE
CHAD
COMOROS
CONGO
ALGERIA
ANGOLA
CAMEROON
CENTRAL AFRICAN REPUBLIC
COTE D’IVOIRE
DEMOCRATIC REPUBLIC OF THE CONGO
DJIBOUTI
EGYPT
EQUATORIAL GUINEA
ERITREA
ETHIOPIA
GABON
GAMBIA
GHANA
Alphonsius Ategha, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Bill Nanji Mosah, Education and Training
Charlene Nana Wantong, Commercial/Retail
Clement Bantar Nyong, Professional Services
Emmanuel, Nguimbus, ICT
Emmanuel Boris Tsemo Melong, ICT
Ferdinand Ebot Besong, Education and Training
Guy Barthelemy Tchakam, Media and
Entertainment
Jean Philippe Veigne, ICT
Jerome Soffo Simo, Media and Entertainment
Jingwa Kakdeu Lesly Grace, Healthcare
Pepin Meilleur Pana Ndongkare, Education and
Training
Philippe Junior Sibiro, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Aboubacar Karim, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Amara Mohamed Traore, Financial Services
Carsten Alain Diaha, Education and Training
Cynthia Kabo, Education and Training
Daniel Oulai, Agriculture (Agri-business, Farming)
Djahi Cynthia Lisbeth Adjra, Professional
Services
Francis Nibon Kone, Education and Training
Ibrahima Ben Aziz Konate, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Kevin Cocou Zounon, Financial Services
Konan Henri Brou, Education and Training
Kouassi Jacob Evrard Alagbo, Manufacturing
Koumoin Famien Etienne N’Guessan,
Manufacturing
Meliane Nicole Nomel Kouassi, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Michele Sandrine Dadie Epse Osezua, Agriculture
(Agri-business, Farming)
Philippe Aka, ICT
Schadrach Guy-Roland Schadow Yeye, ICT
Sevi Samuel N’Guessan Gbekpon, Manufacturing
Sibiri Djomopnin Kone, Manufacturing
Soma Samake Forgo, Professional Services
Tenon Brahima Coulibaly, ICT
Tiorna Denis Silue, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Virginie Echene, Commercial/Retail
Zikpehi Marie Claire Djedje, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Angelo Pascal Tubibu, Agriculture (Agri-busi-
ness, Farming)
Annie Gonnat Anifa Zimo Kalimbiro, ICT
Bruce Nkusa Monunu, Waste Management
Dedieu Kamwanga, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Georges Ntumba Tony Bintu, Energy/Power
Generation
Joso Zefu Kimpalou, Healthcare
Kavulivwa Petitpapa Saasita, Manufacturing
Landu Didi Colin, Fashion
Lapaque Mbusa Mbumba, Agriculture
(Agri-business, Farming)
Abdillahi Osman Daher, Commercial/Retail
Isse Karboter Abdillahi, Manufacturing
Waberi Omar Mohamed, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Hossameldeen Hamdy Abdelfatah, Education and
Training
Rasha Yehia Tantawy, Education and Training
Sherief Amozies Engineer, Energy/Power
Generation
Alicia Bijeri Lele, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Valerio Odubayo Thompson Boco, Education and
Training
Thomas Tewoldebrhan Asmerom, Financial
Services
Adisu Makeyaw Ejigu, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Alemante Biruye Yirsaw, Manufacturing
Alemitu Woldeyohannes, Agriculture
(Agribusiness, Farming)
Anduamlak Mehariw Molla, Manufacturing
Anwar Issa Nuri, Manufacturing
Aubin Ngoua, Energy/Power Generation
Borice Evard Efoua Aba’A, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Christ Charel Koumba, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Confort Etim Bibang, Professional Services
Jessica Medza Allogo, Manufacturing
Abraham Quaye, Commercial/Retail
Akua Obenewaa Donkor, Manufacturing
Asomaniwaa Owusu-Ansah, Healthcare
Charles Ofori Antipem, Education and Training
Charles Mensah, Education and Training
Courage Elikem Agamah, Education and Training
Edwin Adjei, Commercial/Retail
Evans Duah, Healthcare
George Williams Akortia, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Hadi Mukaila, Education and Training
Janet Kudesu Ahorlu, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Joel Stephens, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Kelechi Udoagwu, Professional Services
Lord Akwasi Kyei, Commercial/Retail
Lukman Abubakari, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Mariam Issaka, Manufacturing
Mark Kebo Akparibo, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Mawuli Mensah, Manufacturing
Michael Vinyo Addae, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Philip Gideon Aye-Darko, Tourism/Hospitality
Richard Baffour Okyere, Commercial/Retail
Senyo Yao Adu, Commercial/Retail
Stephany Awo Lawson, Waste Management
Tom-Chris Emewulu, Education and Training
Josue Arcance Enganemoul, Commercial/Retail
Leon Roland Elongue Akame, Healthcare
Lum-Neh Angela, Education and Training
Maduka Ibe, Agriculture (Agri-business, Farming)
Mbuih Zukane Retruyap, Waste Management
Mongou Lele William, Healthcare
Nghombombong Epaphrate Minuifuong,
Commercial/Retail
Rosette Forkom Fien Fomunung, Manufacturing
Tibah Lum Eliane, ICT
Vaumi Vaumi Ezechiel Joachim, Haulage/
Logistics
Lino Alain Munionio, Professional Services
Mathy Mpassy Isinki, Energy/Power Generation
Mike Mulamba Bondo, Commercial/Retail
Nana Mwendo, FMCG
Nancy Mampuya, Professional Services
Pitshou Mbuangi, ICT
Rosa Muyeke Ndess, Waste Management
Sonpque Lomonga, Fashion
Yaeti Mpaka, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Asmamaw Ambaye Habte, Agriculture
(Agribusiness, Farming)
Azmeraw Sualehe Yasin, Waste Management
Engdawork Getachew Ambaye, Media and
Entertainment
Fekadu Malede Abitew, Waste Management
Yalew Shibabaw Akalu, Fashion
Jeremie Patrick, Nze Biang, Tourism/Hospitality
Patrice Arsene Ndong Aboghe, Fashion
Priscilla Linda Mouaragadja Omouendze,
Healthcare
William Edzang, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Page 2 of 2
business, Farming)
John Adagi Benard, Fashion
John Peter Effiong, Education and Training
John Ogwuche, Manufacturing
John Temiloluwa Taiwo, Waste Management
Johnbosco Ifechukwu Eme-Okafor,
Healthcare
Johnbull Ifeanyichukwu Ugah, ICT
Johnson Agene, Manufacturing
Johnson Onuh, Media and Entertainment
Jonah Akpabio James, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Jonathan Alexander Azua, Waste
Management
Joseph Samuel Ameh, Energy/Power
Generation
Joseph Sunday Umoh, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Joshua Ugwumsinachi Okorie, Education
and Training
Joshua Mayowa Shodunke, Education and
Training
Joy Karinate Ogede, Agriculture (Agri- business,
Farming)
Jubril Adebowale Odulana, Healthcare
Jude Chukwumaeze Ohajinwa, Education
and Training
Juliet Emoshioke Ikhanoba, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Juliet Aisa Inegnenoise, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Kabiru Ojo, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Kanayo Livia Onyekwere, Education and
Training
Kaseem Akinola Fasasi, Financial Services
Kehinde Adetoyese Adeyemi, Manufacturing
Kelechi Ekeghe, Commercial/Retail
Kelvin Tersoo Jiraji, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Kelvin Ashi Samuel, Transportation
Kelvin Onyedika Wesley, Fashion
Kenechukwu Collins Nzekwe, Agriculture
(Agri-business, Farming)
Kesiena Ofigo, Construction
Kingsley Nwose, Financial Services
Kingsley Chinedu Nwabueze, Agriculture
(Agri-business, Farming)
Kosisochukwu Ifeoma Obiagwu, Media and
Entertainment
Kunkur Jemkur, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Laolu I. Adeniran, Education and Training
Latifa Raji, Healthcare
Lauren Sarah Henry-Awan, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Lawal Muhammad Imam, Manufacturing
Leonard Nnaedozie Chuks, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Lewis Onoja, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Livia N. Dabuhat, Fashion
Loveth Chioma Edeh, Manufacturing
Mark Danbaba Jacob, Media and
Entertainment
Martins Chiaka, Fashion
Marvellous Obianuju Chibuzor,
Manufacturing
Marvin Mark Francis, Waste Management
Mary Oluwasolape Ilesanm, Healthcare
Mary Onyinye Ochi, Agriculture (Agri- business,
Farming)
Mary Oma Ushie, Education and Training
Maryam Ali Mohammed, Manufacturing
Maximillian Ifeanyi Chibuike, Manufacturing
McDonald Onyekachi Emenike, Professional
Services
Mercy Barnabas, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Mercy Ifunaya Ekoh, Manufacturing
Michael Enesi Umoru, Fashion
Milena Chidinma Okorie, Fashion
Mimidoo Jennifer Ali, Tourism/Hospitality
Mohammed Faruk Suleiman, Agriculture
(Agri-business, Farming)
Momoh-Sani Alasah, Agriculture (Agri- business,
Farming)
Moses Peter Oguche, Energy/Power
Generation
Muhammad Habibu Abdullahi, Waste
Management
Munachiso Anthony Ejieji, Haulage/ Logistics
Murtala Sanni, ICT
Nafisat Olajumoke Dada, Manufacturing
Natalie Adaku Okafor, Healthcare
Nathaniel Oseikhuemen Edoro, Agriculture
(Agri-business, Farming)
Nelly Chigoziri Agbogu, Commercial/Retail
Nelson Okayi Agahiu, ICT
Ngozi Aniuno, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Ngozi Juliana Christopher, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Niyi Ayodele Adelusola, Manufacturing
Nkechi Nosakhare, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Nnamdi Anthony Mbonu, ICT
Nnamdi Chidiogo Udechukwu, FMCG
Nornubari Confidence Nyama, ICT
Nye King, Energy/Power Generation
Obed Zam, Professional Services
Obiageli Nwakego Ezeokoli, Agriculture
(Agri-business, Farming)
Obiajunwa Amuzuo, ICT
Obinna Udora, Education and Training
Ofure Okoene, Tourism/Hospitality
Ogadimma Isaac Nwatu, Construction
Ogechukwu Louis Uzoekwe, Fashion
Oghenefejiro Jason Okagbare, Media and
Entertainment
Oghenetega Imoniovu, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Oghenetega Jerry Luya, Construction
Oghenevwogaga Peter Ejivwie, Agriculture
(Agri-business, Farming)
Ogochukwu Jennifer Umezinwa, Agriculture
(Agri-business, Farming)
Oguche Sunday Abu, Waste Management
Okechukwu Emmanuel Isaac, Media and
Entertainment
Okechukwu Ferdinand Nwuche, Education
and Training
Okiri Inowe, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Olabisi Janet Enikankiselu, FMCG
Oladele Samson Olorunsola, Commercial/
Retail
Oladimeji Ayobami Alabi, Education and
Training
Oladotun Patrick Famoriyo, Healthcare
Olakunle Victor David, Haulage/ Logistics
Olalekan Oyewole Oladele, Fashion
Olamidisun Ariyo Owoyele, ICT
Olanrewaju Samuel Faleye, Agriculture
(Agri-business, Farming)
Olanrewaju Omoniyi, Commercial/Retail
Olaoluwa Omoniyi Pedro, Commercial/
Retail
Olatunbosun Tosin Olatunji, Education and
Training
Olawale Olorunleke Olaniyan, ICT
Olawunmi Hannah Ogunlari, Agriculture
(Agri-business, Farming)
Olayemi Ayoade Musei, Fashion
Olayemi Mistura Ogunlowo, Agriculture
(Agri-business, Farming)
Olola Olufemi Ayoola, Waste Management
Ololade Adeniji, Fashion
Olrewaju Timothy Fadodun, Manufacturing
Olubukola Omolayo Ogunbanwo,
Agriculture (Agri-business, Farming)
Oluchi Ukachukwu, Transportation
Oludare Raphael Salawu, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Olufemi Akintunde Ogunkeye,Construction
Olufunmilayo Mabel Ajayi, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Olugbenga Olusegun Ogunbowale,
Education and Training
Olugbenga Olufemi Olubanjo, Fashion
Olujimi Adebambo Taiwo, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Olumide Bankole Babalola, Manufacturing
Olumide Daniel Fakorede, Commercial/
Retail
Olumuyiwa Adegorite, ICT
Olusegun Olatunbosun Elemo,
Manufacturing
Oluseyi Adeola Adebanjo, Healthcare
Olusola Sunday Akinsola, Tourism/Hospitality
Oluwabukola Olaide Akintewe,
Commercial Retail
Oluwafunmilayo Bolanle Ajiboye,
Manufacturing
Oluwafunmilayo Mosun Itebe, Commercial
Retail
Oluwakayode Paul Mejabi, Agriculture
(Agri-business, Farming)
Oluwakemi Emiola Ajiboye, Healthcare
Oluwakemi Yetunde Idowu, FMCG
Oluwamayokun Omonigho Irabor,
Professional Services
Oluwanifemi Balogun, Agriculture (Agri- business,
Farming)
Oluwaseun Temitope Fajebe, FMCG
Oluwaseun Niyo Joel, Consulting
Oluwaseun Solomon Owolabi, Education
and Training
Oluwaseyi Esther Akanbi, Waste
Management
Oluwatade Aina, Fashion
Oluwatominyin Justina Rojaye, Tourism/
Hospitality
Oluwatosin Jonathan Akinola, Agriculture
(Agri-business, Farming)
Oluwatosin Faosat Osikoya, Healthcare
Oluwatosin Tolulope Talabi, Commercial/
Retail
Oluwatoyosi Felicia Olatunji, Education
and Training
Oluwayimika Angel Adelaja, Agriculture
(Agri-business, Farming)
Oluyemi Isaac Sarumi, Commercial/Retail
Omasanjuwa Ejehi Edun, Healthcare
Omobayode Adewale Agboola, Agriculture
(Agri-business, Farming)
Omobolanle Cecilia Adeosun, Fashion
Omolabake Oluwabukunmi Bode –
Matthew, FMCG
Omoniyi Mattew Olaniyan, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Onome Matilda Odogene, Education and
Training
Onu David Ocheni, Tourism/Hospitality
Onyeaghalachi Israel, ICT
Onyenege Cecilia Chioma, Tourism/
Hospitality
Onyewuchi C. Mbah, Oil & Gas
Opeoluwa Adetayo Ashimi, Healthcare
Opeyemi Toyin Oladipo, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Oreoluwa Olasoju, Fashion
Osayi Tres Omokaro, Education and
Training
Osemudiame Harry Enaholo, ICT
Oseruona Oluwatobiloba Iribiri, FMCG
Otas Prince, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Othniel Oseluogbe Ibomhen, Oil & Gas
Ovie Samuel Uwode, ICT
Owamagbe Avanrenren, Healthcare
Paschal Chidiebere Eze, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Patience Aboki, Commercial/Retail
Patience A. Ephraim, Education and
Training
Patricia Ngozi Chukwu, Energy/Power
Generation
Paul Msughter Iorlaha, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Peter Christopher, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Peter Chibuzor Okpoko, Construction
Philip Chigozie Mmaduabuchi, Construction
Phitsue Markus, Fashion
Precious John Isola, Education and Training
Prince Charles Uzoamaka, Manufacturing
NIGERIA (cont’d)
RWANDA
SENEGAL
SIERRA LEONE
SOMALIA
SOUTH AFRICA
SOUTH SUDAN
SUDAN
SWAZILAND
TOGO
TUNISIA
ZAMBIA
ZIMBABWE
TANZANIA
UGANDA
SÃO TOMÉ AND PRÍNCIPE
www.tonyelumelufoundation.org
Quadri Adetunji Adewuyi, Commercial/Retail
Queen Ahiaba, Fashion
Quincy Omorotionmwan, Manufacturing
Rafiat Aliyu, Education and Training
Raphael Sunday Afolabi, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Rebecca Opeyemi Amoo, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Rilwan Olatunji Akeyewale, Tourism/
Hospitality
Risikat Omobolanle Edwards, Media and
Entertainment
Rita Oluwakemi Idehai, Waste
Management
Robert Udoka Omali, Energy/Power
Generation
Rotimi Vincent Kolawole, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Sahabi Shehu, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Samson Olatunde Aderoju, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Sandra Onyinye Moweta, Commercial
Retail
Sarafadeen Bolatito Laniyan, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Serah Ayeni, Fashion
Seun Omobola Awojobi, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Shahadat Bolu Abdullateef, Fashion
Shalom Ayodele, Agriculture (Agri-Business,
Farming)
Shola Abdulmumin Adewuyi, FMCG
Sikiru Abayomi Odejide, Tourism/Hospitality
Simisola Opeodu, Media and Entertainment
Sochima Eziogo Anya, Fashion
Solomon Okwudili Ojimba, ICT
Stanley Ebuka Okafor, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Stanley Okpala, Commercial/Retail
Stephanie Chinwe Mordi, Waste
Management
Stephen Oluwatosin Olawuni, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Success Olabisi Akinyemi, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Suleiman Bulus, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Sunday Arome Amaje, Manufacturing
Sunday Olusheyi Falaye, Energy/Power
Generation
Sunday John, Fashion
Sunday Stephen Eze, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Sylvia Nnenna Udemeh, Manufacturing
Taiwo Sagbo Awusinu, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Taiye Emmanuel Adeyemi, Haulage/ Logistics
Tamunotonye Precious Batubo, Manufacturing
Temilola Mary Okeniyi, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Thaddeus Tudak Nyam, Construction
Thankgod Chibueze Jacob, Healthcare
Theo Ikechukwu Okafor, ICT
Tobiloba Ayomipo Ogunkoya, Agriculture
(Agri-business, Farming)
Tochukwu Leonard Nduka, Construction
Tolani Augustina Olagbegi, Fashion
Tolulope Ibukunoluwa Olufohunsi, Education
and Training
Toma Denue Akawu, Tourism/Hospitality
Tomide Temidayo Oloruntoba, Agriculture
(Agri-business, Farming)
Tosin Beatrice Awoyinka, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Tracy A. John, Construction
Tunji Joseph Olowookere, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Ubio Daniel Obu, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Ubong Samuel Charlie, Manufacturing
Uchenna Awa Mba, ICT
Uchenna Edward Nnodim, ICT
Udochukwu Akalonu, FMCG
Ugochi Ogu Eyong, FMCG
Ugochukwu Desmond Chikere, ICT
Ugochukwu Emmanuel Ifediora, ICT
Ugochukwu Onyeka, FMCG
Ugonma Duruji, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Ujenyu Joy Sani, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Uwem Etim, ICT
Uzoamaka, Chineze Igweike, Manufacturing
Victor Alex Okolie, Waste Management
Victor Ugbedeojo Ayegba, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Victor Tommy Etudor, Agriculture (Agri- business,
Farming)
Victor Unekwu Morgan, ICT
Victoria Omowumi Adeoye, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Victoria Morohunfolu Agbelese, Agriculture
(Agri-business, Farming)
Victoria Akinyemi, FMCG
Victoria Danladi, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Victoria Verashe Kolawole, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Vitus Ogbodo, Manufacturing
Vivian Nonso Odili, Commercial/Retail
Vivian Ejeh Ogbu, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Vivian Savia, Commercial/Retail
Wale Wasiu Alarape, Agriculture (Agri- business,
Farming)
Weyinmi Kelvin Atie, ICT
William Rashidi, Fashion
Wilson Ogbole, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Winnies Ossai, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Yakubu Olaniyan, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Young Emmanuel Essien, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Zainab Hasaan, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Zipporah Sanda Kisinomso, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Agathe Dusabe, Energy/Power Generation
Aime Nshizirunggu, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Andrew Mugabe, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Batamuriza Esther, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Blandine Umuziranenge, ICT
Dominique Uwase Alonga, Education and Training
Igiraneza Alice, Waste Management
Innocent Mutabazi, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Josiane Irakiza, ICT
Justin Niyigena Niyigena, Agriculture (Agri-
business,
Farming)
Mohamed Muvunnyi, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Murekatete Delphine, Education and Training
Nehemie Yesashimwe, Manufacturing
Noel Nizeyimana, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Nyambizi Etienne, Education and Training
Pacifique Nshimiyimana, Agriculture
(Agribusiness, Farming)
Salwa Uwabasindi, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Theophile Hategekimana, Transportation
Thierry Mutwewingabo, ICT
Ujeneza Mbabazi Fabrise, Education and Training
Uwimbabazi Sifa, Education and Training
Wellars Ndayambaje, Manufacturing
Yvette Mariza Mukamuhoza, Energy/Power
Generation
Dicko Sy, Agriculture (Agri-business, Farming)
Khady Camara, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Mor Momar Sene, Energy/Power Generation
Moyobinesso Farida Carelle Pere, ICT
Papa Diallo, Consulting
Abdulsalam Kamara, Manufacturing
Bockarie Sama Banya, Commercial/Retail
Bridgetta Audrey Modupeh Amoateng, Agriculture
(Agri-business, Farming)
Dominic Andrew Boima, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Henry Orlando Joseph Tucker, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Martin Kailie, Energy/Power Generation
Bashir Ibrahim Haiban, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Mohamed Mosa Hassan, Healthcare
Aminata Ndiaye, Fashion
Blaise Mavungu, Transportation
Bongani Sibanda, Manufacturing
Chitundu Watson Milambo, Haulage/ Logistics
Doreen Dieketseng Monakise, Healthcare
Erick Nkoto, Healthcare
Ibukun Dawn Oluwadare, ICT
Joseph Nhlakanipho Themba, Education and
Training
Kgothatso Joel Thabo Motshwane, Agriculture
(Agri-business, Farming)
Lungile Lolo Maile, ICT
Maxwell Sabelo Thusi, Professional Services
Natacha Mvidia Mubengayi, Energy/Power
Generation
Robert Duku Jansuk Wojasuk, Media and
Entertainment
Tongun PatrickLado Alphonse, ICT
Wafa Elamin, Media and Entertainment
Yasir Amir Yasir, Construction
Bantu Mabaso, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Philani Mzameni Mpanza, Education and Training
Agbowonou Helton Yawovi, ICT
Aklesso Gnarou, Tourism/Hospitality
Gaffan Ayewode Amoussou, Agriculture (Agri-
business,
Farming)
Ismael Kassime, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Kanikatoma Diimane Sanbena, Professional
Services
Kodjo Mawuli Buagbe, Education and Training
Komi Mawuko Tounouvi, Agriculture (Agri-
business,
Farming)
Mohamed Dhaouafi, Healthcare
Yasmine Charfi, Fashion
Alfonso Chama, Commercial/Retail
Alinuswe Mwamulima, Agriculture (Agribusiness,
Farming)
Andrew Jassper Banda, Agriculture
(Agribusiness, Farming)
Blessing Siliuka Gondwe, Energy/Power
Generation
Brian Mooto Mwangelwa, Agriculture
(Agribusiness, Farming)
Cephas Simwanza, Oil & Gas
Francis Mbewe, Education and Training
Israel Chisanga, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Japhet Sakala, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Jessen Jay Siamutwa, ICT
Andrew Nyambiya, Waste Management
Anthony Mutanga, Commercial/Retail
Charles Mutsinze, Manufacturing
Faith Kudakwashe Nyamukapa, Education
and Training
Farirai Mageza, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Jacob Masimba Shamuyarira, Financial
Services
Kudzanai Admire Chitiva, Energy/Power
Generation
Linda Makaza-Adimora, Commercial/Retail
Lindani Maphosa, Fashion
Allen Michael Kimambo, Waste Management
Benjamin Nyarukamo Masige, Agriculture (Agri-
business,
Farming)
Brian Filbert Rwehumbiza, Agriculture (Agri-
business,
Farming)
Brigitha Faustin Chuwa, Manufacturing
Doreen Faraja John, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Eddom Silabi, Healthcare
Edgar Bernard Mwampinge, ICT
Emanuel Sylvester Kwaslema, Agriculture (Agri-
business,
Farming)
Erasto Zephania Nkokegwa, Agriculture (Agri-
business,
Farming)
Evaritha Amsifu Tenson, Tourism/Hospitality
Faith Goodluck Lema, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Francis Osaro Omorojie, Consulting
Geofrey Gerold Milingo, Agriculture (Agri-
business,
Farming)
Godfrey Philimon Abery, Agriculture (Agri-
business,
Farming)
Helman Emmanuel Bazompora, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Irene Erick Njau, Manufacturing
Israel Anyosisye Mwalyaje, Agriculture (Agri-
business,
Farming)
Anacret Byamukama, Healthcare
Andrew Andinda Muhandiki, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Anne Hope Anguyo, Financial Services
Benjamin Rukwengye, Education and Training
Betty Zizinga Kaddu, Energy/Power Generation
Carol Pauline Nakanwagi, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Caroline Lilly Ocanda, Education and Training
Cleus Bamutura, Agriculture (Agri-business,
Farming)
David Karamagi, Manufacturing
Dorcas Matseketse, Fashion
Doreen Kesande, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Doreen Nyangoma, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Doreen Rukundo Rukundo, Manufacturing
Drake Namanya, Consulting
Edith Nabulya, Waste Management
Edrine Sempa Kimera, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Evelyn Nyaketcho, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Francis John Oluma, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Grace Nakasinde, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Grace Bwogi Namukasa, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Grace Achieng Oburu, Agriculture (Agri- business,
Farming)
Irene Natuhwera, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Isaac Anguyo Ogeno, Energy/Power
Generation
Ishak Hazz Kanonya, ICT
Jackline Nakitende, Healthcare
Janet Mbambu, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Jennifer Magambo Namutebi, Education and
Training
Joanitah Asibazu, Agriculture (Agri-business,
Farming)
John Byenkya, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Joseph Ogwal, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Joshua Musasizi, Education and Training
Julius Mabuya, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Julius Muwonge, Commercial/Retail
Julius Odongo, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Kenneth Kisinziggo, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Lawrence Balikuddembe, Energy/Power
Generation
Linnet Nkunda Akol, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Lydia Nakato, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Maria Nsubuga, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Martha Cindy Nansamba, Consulting
Mary Nansubuga Nakibuuka, Agriculture
(Agribusiness, Farming)
Michael Mpwerize Kazoora, ICT
Mildred Agola, Fashion
Moses Angel Kuteesa, Agriculture (Agribusiness,
Farming)
Moses Mwebaze Mukasa, Education and
Training
Muggaga Linda Zawedde, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Nalubega Joan Nalubega, Healthcare
Nasser Nassib Ssenyondo, Manufacturing
Nelson Bamwine, Construction
Noah Ssettuba, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Patrick Kibuuka, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Pauline Namutebi, Energy/Power Generation
Peter Egesa, Consulting
Phina Nyamera, Media and Entertainment
Precious Colette Kemigisha, Manufacturing
Proof Julius Ndyanabo, Education and Training
Prosper Katungye Oshaba, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Rachel Precious Lwantale, Professional Services
Rhodah Irakiza, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Richard Sseruwagi, Energy/Power Generation
Ronald Bahangondi, Manufacturing
Ronald Isabirye, Energy/Power Generation
Ronald Mwesigwa, Education and Training
Ronald Kwilingira Sebuhinja, Education and
Training
Roxanne Daphne Nakiryowa, Commercial/
Retail
Samuel Ahumuza, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Samuel Kagamba, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Susan Achan, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Teddy Babirye, Manufacturing
Turyabagye Brian, Healthcare
Vianny Kigere Kamara, Agriculture (Agribusiness,
Farming)
Walter Omara, Manufacturing
William John Nyakatura, Education and
Training
Winnie Tushabe, Healthcare
Paulo Emanuel Batista De Sousa D’Alva,
Agriculture (Agri-business, Farming)
Solange Salvador Afonso Neto, Manufacturing
Issah Khatibu Maundu, Fashion
Jeramson Joswam Mambo, Waste Management
Joseph Faustin Mlay, Commercial/Retail
Joshua Benedict Saule, Commercial/Retail
Lawrence Livingstone Mmari, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Luine Macha Alloyce, Commercial/Retail
Mbelwa Mchayungu, Financial Services
Michael Kimollo, ICT
Neema Phineas Kahabi, Fashion
Neema Israel Liazer, Professional Services
Noelle Mahuvi Mung’Ong’O, Education and
Training
Peter Justin Msafiri, Commercial/Retail
Placidius Castus Rwechungura, ICT
Rahim Abas Kiobya, ICT
Riziki Jailos Messa,Agriculture (Agri-business,
Farming)
Shabbirali Hasnain Mussa, FMCG
Suzana Ng’Umbi, Manufacturing
Veronica Mwamnyange, Fashion
Yohana Elias Mabuba,Agriculture (Agri-business,
Farming)
Kamota Mayondi, ICT
Liswaniso Yves Mukela, Energy/Power
Generation
Moonga Chowe, Financial Services
Musonda Kabamba, Education and Training
Robby Mulemba Sunga, Manufacturing
Roy Jere, Energy/Power Generation
Ryan Mwewa Kasakula, Agriculture
(Agribusiness, Farming)
Stephen Musonda Kambone, Agriculture
(Agribusiness, Farming)
Taziona Mumba, Media and Entertainment
Tresford Himanansa, Financial Services
Tundwa Siyubo, ICT
Lipian Bongani Mtandabari, Tourism/
Hospitality
Manyara Mercy Chigunduru, Professional
Services
Ogylive Tatendaishe Makova, Professional
Services
Rudo Nondo, Fashion
Simbarashe Absolom Murondoti, ICT
Taonachiedza Kambasa Karonga,
Construction
Tendai Garwe, Media and Entertainment
Thelmah Rangarirayi Chandafira, Energy/
Power Generation
Nhlaluko Masungi Shilubane, FMCG
Palesa Ntlhale Moloi, ICT
Patrice Okouma, Agriculture (Agri-business,
Farming)
Phishego Kopano Sekole, Energy/Power
Generation
Sakhile Dominic Madondo, ICT
Sibusiso Fezile Phakathi, ICT
Tapuwa Leo Mataruka, Media and Entertainment
Tebogo Norman Molokomme, FMCG
Tebogo Hildah Nyathela, Agriculture (Agri-
business, Farming)
Tshepo Ngaleka, ICT
Unathi Rasana, Healthcare
Kossi Ametefe Nutsugan, Consulting
Kudzo Agbonouti Nounyava, ICT
Maroufath Shade Ogoussan, Professional
Services
Octavio Attasse De Souza, Commercial/Retail
Okey Ogbonin Attivi, Media and Entertainment
Rabiath Noelie Dochamou, Financial Services
Sedoalom Yawogan Djadoo, Financial Services
Yendoubo Lare, Agriculture (Agri-business,
Farming)

NGstudents Do Not Claim Absolute Ownership Of This Content, Contact us For Resolution Cases.

If You Like This Post, Share With Friends, Like Our Facebook Page For Free Updates.

About amakvitaa 6345 Articles

A Web Developer, Educationalist And A Lover Of The Nigerian Students.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.